Facebook'ta Paylaş
Türkiye Pansiyon Otel Motel Apart Otel Butik Otel Rehberi
  Melekabla Ev Yemekleri Çiğ Börek ŞİLE mantısı
ADRESFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Ayazma Yolu NO:18/1 (DEĞİRMEN OTEL KARŞISI) - Şile - İstanbul
+90 216 7103956 - GSM:0535 3949763 -
İsmail yılmaz - iyhaberci@gmail.com -
"İYİ HİZMET,KALİTELİ ÜRÜN ARANIRSA UCUZ OLAMAZ........"
BİR ÜRÜNÜN FİYATI, KALİTE VE HİZMETİN TOPLAMIDIR.......


Yolunuz İstanbul'un en şirin İlçesi Şile'ye düşerse mutlaka uğramanız,Taze özel çay,Kendilerine özel altıgen el yapımı mantısını ,Doğal ev yapımı tatlılarında,mutlaka köy sütü sütlacın dan,Gözleme,Çiğ börek ve ev yemeklerinin tadına bakmanız gereken bir yer Melek abla Ev Yemekleri ve Doğal Ürünler Tanıtım evi.
Şile için her türlü bilgi sorabileceğiniz gerçek bilgi evi, Dostların bulunduğu mekan,sıcak duyguların,gerçek dostlukların anlam bulduğu mekan....
Tam bir Şile aşığı olan İsmail Bey ve adı gibi kendisi de bir Melek olan eşi Melek Hanım tarafından Şile'nin merkezinde 2007 yılında açılan bu minik denize nazır restoranın öyküsü şöyle;

Dört dörtlük bir çevre korumacı olan İsmail Yılmaz, yıllar önce Şile Köylerinin ve ormanlarının betonlaşmadan korunabilmesi ve köylünün köyünde kalarak doğal tarım yapması için bir proje başlattı.Şilenin 57 köyüne en az ikişer defa giderek geçmişten bu güne kadar yapılan yapılmayan tüm doğal ürünlerini araştırdı.Köylüyle toplantılar yaptı.Yurt dışından uzmanlar getirerek köylüye bedelsiz eğitim verdirdi.İki yıl içinde Şileyi tanıtan dört fuar organizesinde stant açarak başta kestane balı olmak üzere ürünleri tanıttı. . . Şimdi Şileyi görmek,gezmek isteyen herkese önderlik ediyor.

İsmail beyin Tek başına başlattığı bu projesine bir çok kişi ve Şile'nin genç Belediye Başkanı Can Tabak oğlu ve Dönemin kaymakamı Erdoğan Ülker de destek verdi.Erdoğan Ülker'in Konya ili vali yardımcısı olarak atanmasından sonra gelen Kaymakam Şükrü Görücü'nün aynı yaklaşımda olması Şile'nin şansı olmuştur.Şu anda 2013 yılı ağustos Salih YÜCE kaymakam olarak atanmış,şile projelerinin devamını düşünmektedir.ŞİLE halkı bu şansını iyi kullanırsa ŞİLE daha da ideal bir belde olacaktır.Her geçen gün çoğalmakta olan doğal ürün portföyü şileye daha çok misafiri çekecektir.
Proje, orman köylerinde yaşayan insanların yüzyıllar boyunca geleneksel olarak ürettikleri doğal kestane balı, peynir,Süt, meyve, sebze, ünlü Şile bezi dokumaları gibi ürünlerinin tanıtımını ve bu şekilde düşük gelir elde eden yöre insanlarının ekonomik düzeylerine katkı sağlanmasıyla yaşadıkları ortamlarına daha çok sahip çıkmaları için güçlendirmelerini amaçlıyor.

İsmail Bey bu projesi için sürekli Şile köylerini dolaşarak yetiştirilen ürünleri denetliyor, ortaya çıkan sorunlar olduğunda ekolojik tarım uzmanlarıyla sorunlara çözüm arıyor.
ORKÖY tarafından verilen süt sığırcılığı destekleri de büyük katkı sağlamıştır.
Projenin ileri aşamalarında Şile Köylerinde tümüyle organik üretim yapılması ve köylerde ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi de var.
Bu amaçla şimdilik tek gecelik konaklama şeklinde olmamak kaydıyla turizm sezonu dışında veya hafta sonları, resmi tatil günleri gibi günlerde kalmak isteyenlere kısa süreli ev tahsisleri yapılabiliyor.

Aynı zamanda köy turları düzenlenmekte.

Şile de melek ablada sabah kahvaltısı, sonra ŞİLE seyir görüntü mekanları , tarihi yerleri , doğal yeryüzü oluşumları (11 göller vadisi gibi) gezilerek öğlende bir köye varılıyor. Köy evinde köylü kadının yaptığı menüden yemek yeniyor. Akşama kadar gezi devam ediyor akşam yemeği başka bir köyde, köy evinde yeniliyor. Günü birlik tur şile merkeze dönerek bitiriliyor.

Bu turlar en az on kişi olması durumunda yapılmaktadır.Oldukça ilgi çekmiş her mevsim devam etmektedir.Aile için pansiyon,apart otel ve konaklama konusunda rezervasyon ve ücret indirim konusunda yardımcı olunmaktadır.
İstanbul Kent merkezine sadece yarım saat uzaklıkta olan Şile'de doğaya yakın olmak için İsmail Bey'i aramak yeterli:

" ŞİLE HER MEVSİM GİDİLEBİLECEK DOĞAL;SAKİN BİR BELDEDİR "

0216 7103956
0535 3949763

.Lütfen bizi arayın...... köyde dolu dolu gününüzü yaşayın.........FOLLUKTAN YUMURTA TOPLAYIN,İNEKTEN SÜT SAĞIN,KESTANE BALI İLE SAĞLIĞINIZA KAVUŞUN


FOTOĞRAFLAR
ADRESFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
kültür aşı program çekimi 2009 Şile Melek Abla Mantı - Gözleme evi gece görüntüsü DenizManzaralı Bahçesinde,Çay,Kahve,Yemek daha leziz bir hal alıyor.
ATV- TV kültür aşı program çekimi nisan 2010 ŞİLE DE MELEK ABLA DA KIŞ DA ÇOK GÜZELDİR Melek Abla Mantı - Gözleme Evi akşam görüntüsü
İLK BAHAR,YAZ ÇİÇEK SERASI GİBİYİZ MELEK ABLA MANTISINA RAKİP OLAMAZ.. Şifalı,yöreye has kestane balı,kahvaltıda her müşteriye sunulur...

ORMANDA DOĞAL MUŞMULA ,KESTANE,KOCA YEMİŞ YEMEK İÇİN SONBAHAR ,İLKBAHAR ,YAZ DEMEYİN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE DÖRT MEVSİM ŞİLEYİ SEÇİN................


REZERVASYON
ADRESFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM

 

Rezervasyon Öntalep Formu

Aşağıdaki bilgileri işletmemize iletiniz. Mevcut şartlar doğrultusunda belirtmiş olduğunuz telefonlardan size ulaşacağız.

Adı Soyadı
Şehir
Ülke
MobilTel
&E-posta
Giriş Tarihi
Ayrılış Tarihi
Odalar1 kişilik2 kişilik3 kişilikSuiteApart
Adet
Yetişkin Adet
Çocuk Adet

DOKTOR +İLAÇ + HASTAHANE PARALARINI DÜŞÜNÜRSEK DOĞAL ÜRÜNLERİN NE KADAR UCUZ OLDUĞUNU ANLARIZ.


ÇEVRE
ADRESFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
ŞİLE


FOLLUKTAN YUMURTA ALMAK İÇİN , İNEKTEN SÜT SAĞMAK İÇİN , DOĞAL ÜRÜN TÜKETMEK İÇİN HER MEVSİM EN SAĞLIKLI TATİL BELDESİ ŞİLE'Yİ SEÇİN.......

Şile Feneri , Şile Kalesi , Ballı kayalar , on bir göller,Doğal mağaralar ,Romatizmal ağırılara Şifa kumbaba,Ormanları ,Bitki örtüsü,Geniş doğal plajları ,Tarihi çeşmeleri ,Hamamları ,Eski medeniyetlere ait tarihi yapılar,yürüyüş yolları , eski köy evleri ve 55 köyü ile hala bakir denilebilecek belde.........

Toprakları kirlenmemiş , bacalı sanayinin olmadığı nadir bir belde ........ŞİLE

EkoıTurizim ve doğal tarımı kendisine misyon edinmiş anlayışla hizmet vermektedir.


KÖY TURU…….

Şilenin 57 köyünün her birinde değerlendirilmesi gereken bir çok yerel değerleri var.Yapmış olduğumuz fuarlarda bu konuda tanıtımlar yapmış ve potansiyel taleplerin olduğunu görmüştük…..25 nisan 2009 cumartesi günü 11 kişinin katıldığı böyle bir köy turu yaptık….
Sabah 9 00 da Melek Abla da kahvaltı yaparak 930 hareket ettik. Çayırbaşı-Yeniköy-Teke’ye ulaştık. Tekede Basri’nin su değirmenini ziyaret ettik. Sağ olsun kış mevsimi için yapılmış bir su değirmeni olmasına karşı,suyu set ile biriktirerek değirmende un öğütürken bize gösterdi.Tur da olanların mısır ununu avuçla yemesi çok ilginçti.Tekeden Meşhur
“ ZOMBAK” çiçeklerini ve Saanen keçi yavrularını ( oğlakları) görmek için Sarıkavak köyüne gittik.Saanen oğlaklarını Kenan’ın ağılında sevdik, “ZOMBAK” ( tıbbi Şekayık ) ları arazide inceledik.
Oradan geri dönerek dereli den boru izale hattının geçtiği yoldan barajın arka tarafına doğru ilerledik burada gördüğümüz manzarayı anlatmak mümkün değil, görmek lazım. Tur daki tüm herkes hayran kaldı. Gebze tarafından balık tutmak için gelenler de vardı. Ancak piknik için ideal bir yer, manda sürüleri, sığırlar, buzağılar bir safari görünümündeydi. Dere içinde birkaç yerde durarak manzarayı hem resmettik, hem de doyasıya panoramayı seyrettik. Bir ara kızılağaçtan dal keserek düdük bile yaptık. Bu güzergahtan ulupelit köyü-Oruçoğlu güzergahından saat 14 00 te öğle yemeği için Bıçkıdere köyüne ulaştık. Öğlen yemeğinde Mustafa’ya bedelli misafir olduk. Çok Sıçak ve ilgili karşılandık. Ev de olan iki çocuğa oyuncak getirmeyi unutmamıştık. Ama çocuklar o kadar cana yakındılar ki bizi hayretlere düşürdüler. Sanki gelen kişiler babaanne , anneanneleriydi. Kucaklarından inmiyorlardı. Gerçi menümüz köy ürünlrerinden oluşan ( tarhana-turşu-köy tavuklu pilav- ev yoğurdu-Erişte tatlı)belli idi ama servis harikaydı. Her şey en ufak teferruata kadar düşünülmüştü.
Bu hizmet bir işletmede bile bundan iyi olamazdı. Köylümüzün bu davranışı bana oldukça mutlu dakikalar yaşattı. Bu eylemle köylünün köyünde, mekânında para kazanma projesinin işleyişini görmek benim için en büyük mutluluktu. Ben inanıyorum ki bu tip hizmeti verecek yüzlerce köylümüz vardır. Türklerin en önemli özelliğidir.Misafirler Mustafa’ya defalarca teşekkür ederek, ürettiği ev ürünlerinden de alarak mutlu ayrıldılar. İşin en güzel tarafı bedelini ödeyen kişinin teşekkürüdür. Bu esnafın da göz ardı edemeyeceği en önemli konusu olmalıdır. Gelen müşteri mutlak memnun gönderilmelidir. Yemekten sonra hem bir yürüyüş hem de darlık pompa istasyonunu görmek için geri döndük. Ulupelit-Darlık arsındaki yoldan baraja yöneldik…..Baraj pompa istasyonunu dolaştık….yol boyunca aracsız 1 km. kadar rampa yukarı kır yürüyüş yapıldı.
Buradan Ulupelit- Kalealtı-Erenler-Satmaslı-Korucu köy-
Ahmetli üzerinden
Doğa harikası " KARAMAN DERE " göledine ulaştık. Kapı girişinde araç bedeli olarak 15 ytl. Ödedik. Burası aynı zamanda piknik alnı ve işletme olarak kullanılıyor. İşletmeye gelenin ücret ödemesi manasız diye düşünürken, uygulanan sisteme hayran oldum. Neden mi ?Piknik alanına gitmez İşletmeye girerseniz bu bedel işletmede aldığınız hizmetlerden düşülüyor. Hatta az hizmet alırsanız kalanı iade bile ediliyor. İşte gurur duyduğum ŞİLE’ nin örnek davranışı…..helal olsun….yolu açık olsun….bazılarına da örnek olsun…. Karaman dere akşam saatinde gelmemizin asıl sebebi akşam viyaklayan kurbağaları
Göstermekti. Fazlasıyla başardık……buradan MELEK ABLA’ ya döndük. Saat 19.30 da turu bitirdik..,bir başka tur ,için hazırlık başladı.

BU TURLAR ŞİLENİN VAR OLAN DEĞERLERİNİ TANITIM AMACI İLE YAPILMAKTADIR:2009 dan beri her sene nisan-mayıs-haziran,eylül-ekim-kasım aylarında devam etmektedir.

" Köy turları istendiğinde her mevsim en az on kişilik guruplarla devam etmekte olup ,oldukça ilgi çekmektedir.
Grupların talebleri doğrultusunda bu turla çok çeşitli aktivitelerle organize edilmektedir."

" Ayrıca, hafta sonu ailece konaklama ihtiyacı duyanlara pansiyon,otel, Köy evi,köy yaşantısı,çocukların köy hayatı içinde doğal yapıyı tanıması konusunda yardımcı olunmaktadır".ULAŞIM
ADRESFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Karadeniz sahilinde İstanbul'un yanı başındaki Şile, denizin, kumun, yeşilin, tarihin, eşsiz doğanın kucaklaştığı bir yöre. İlçe sınırları içindeki dağların yüzde 90'ı zümrüt yeşili ormanlarla kaplı.

Beziyle, kumuyla, yeşiliyle, mağaralarıyla, balığıyla ünlü bu şirin ilçenin sadece yazın değil, bahar ve kışın da Kumu şifalıdır.


Denizi tertemiz, uçsuz bucaksız plajlarının kumu altın renginde ve ince taneli. Bir özelliği de romatizmalı hastalara iyi gelmesi. Yazın pek çok kişi buraya kum banyosuna geliyor.

Eski Şile Evleri Bugün halen dimdik ayakta


Birbirinden güzel eski evlerin yer aldığı yerleşim merkezi, yüksek kayalıkların üzerinde. Bu nedenle, Şile'den denizin manzarasını seyretmeye doyum olmuyor. Özellikle denizin coştuğu fırtınalı günlerde mendireğin üzerinden aşan azgın dalgalar muhteşem bir manzara oluşturuyor.
Şile'nin sembolü olan 149 yıllık faal tarihi feneri, Karadeniz'in azgın dalgalarıyla boğuşan gemilere kılavuzluk yapmaya devam ediyor. 2009 da Şile fenerinin 150. yılı kutlamaları programları hazırlanmaya başladı.

İlçeyle bütünleşen bir diğer tarihi eser de, hemen sahildeki Ocaklıada üzerine inşa edilen minyatür kalesi. 10x10 ebadında, 12 metre yüksekliğindeki kale Bizanslılar dönemi damgası taşıyor.

Ağlayankaya


Ağlayan Kayalar ise db'nin doğusunda yer alıyor. Kayaların arasında yer alan su kaynaşının akış biçimi, aşlayan bir insanın gözyaşlarına benzedişi için bu adı almış.

Şile Bezi Dünyaca Ünlü


Şile'yi tüm dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığı ise bezi. Şile Bezi, pamuk ipliğinden el tezgahlarında dokunuyor. En önemli özelliği, teri emdiği için son derece sağlıklı olması.işte buradan yola çıkan Şile Belediyesi adına festivaller düzenliyor 16 yıldır.

Her mevsim güzel
Şile, yaz aylarında denizden yararlanmak isteyenler için eşsiz bir yöre olmakla kalmıyor. Bahar ve kış aylarında da ayrı bir güzellik sergiliyor.Şile

Havası ve doğası ayrı güzel...
Ancak denizi tekin değildi, şimdi problem kalmadı.Boğulmalar bitti. tabii ki denize her yerde,her zaman temkinli girilmelidir. Ancak aman dikkat! Deniz sütlimanken birden coşabilir. Ayrıca, kumlar dalgaların etkisiyle sürekli hareket halindedir. Bu nedenle deniz sığken birden derinleşebilir. Tabii tersi de olabilir. Kumların oynak olması nedeniyle, özellikle iyi yüzme bilmeyenler sürekli kontrol edilen bariyerleri geçmemelidir, görevlilerin uyarılarına uymalıdır. Dalgaların kırılma noktası da sürekli yer değişir.Bu güzel özellik kara denizin doğasında vardır.Bu özellik dalgaların köpürmesine,Köpüren dalgalar suya oksijen yüklemesi yaptığından çok önemlidir.Onun için temizdir. Bu nedenle Şile'de denize girmek sağlık açısından son derece önemlidir. Ama plaj görevlilerinin uyarılarına kulak vermek gerekir.Üç yıldan beri belediye tarafından alınan tedbirlerle denizde hiçbir boğulma vakası olmamıştır.Halka açık ve ücretsiz plajları son derece güvenlidir.Güvenliğin olmadığı bölgeler de denize girmeyi anlamak mümkün değil....buralar da denize girmek istiyenler kolluk kuvvetleri ile uyarılmaktadır.
Şile demek deniz demek mantığı yanlıştır. Şilenin asıl güzelliği deniz dışı özelliklerindedir.


İlkbaharda giderseniz, doğanın uyanışını izlersiniz. Gözünüz, gönlünüz yeşilin her tonuna doyar.

Sonbaharda giderseniz, bu defa çevre ormanlar sizi renk cümbüşüyle karşılar.

Kışın gederseniz, hele bir de hava sertse, denizi tepeden gören bir yerde oturup mendireğin üzerinden aşan dalgaları seyretmenin keyfine doyamazsınız.

Şile aynı zamanda, Karadeniz ve Marmara'da tutulan balıkların İstanbul'a başlıca giriş kapılarından. Bu nedenle avlanma yasağı olan aylar dışında hemen her zaman balık bulunur. Giderken bagajınızda boşluk bırakın. Özellikle akın varsa, dönüşte limandaki tezgahlardan canlı balık doldurun.
İstanbul un hemen yanı başındaki bu şirin kasaba tatilcileri yaz ve kış aylarında bekliyor.Bir Şile hayranı olan devamlı MELEK ABLA müşterisi Dr. FAHİRE ALİMGİL'in şile hakkındaki hissiyatı......

Şilede Eylül

Eylül bir başka güzeldir bu diyarda
Zaman durmuş, rüzgâr susmuş deniz sakin
Birkaç küçük çırpıntı kuytu koylarda
Renkler mavi, renkler yeşil, renkler derin
Sessiz güneş, ılıktır, ısıtır tatlı tatlı
Martılar süzülür semada, mavi kanatlı
Hazana açılan kolları ile mevsimlerin
Eylül bir başka güzeldir bu diyarda
Eylül eylül diyerek, çırpınarak, çaşlayarak
Eylülü besteliyor dalgalar kuytu koylarda


Dr.Fahire AlimgilKAYNAK: www.sile.gov.tr


İstanbul
Bu sayfa 5657 kere ziyaret edilmiştir.