Facebook'ta Paylaş
Türkiye Pansiyon Otel Motel Apart Otel Butik Otel Rehberi
  Ezgi Konakları Amasya
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
kurşunlu mah.karacaoğlan cad.no:4 - Merkez - Amasya
TEL: +90 03582187300 - 05056326370 - TEL/FAX: +903582130477
YETKİLİ: Arif Türkmen - ezgikonaklar@yahoo.com.tr - http://www.ezgikonaklari.com
Otelimiz oda+ kahvaltı çalışmakta tüm odalarda duş wc mevcut olup 24 sıcak su mevcuttur.Sur dibi konağımız ve Selçuklu konağımız hizmet vermektedir.TOPLAM 3 KONAĞIMIZDA SEZONDA HİZMET VERMEKTE SEZON SONUNDA SADECE SUR DİBİ KONAĞIMIZ 12 AY HİZMETE AÇIKTIR.

ODALAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Yüzelli yıl öncesinin atmosferiyle günümüzün modern donanımını birarada yaşayacağınız osmanlı konağı-sur dibi konağı-selçuklu konağı isimlerinde 3 adet konağımızda bazı odalarımızda birer çift kişilik, birer tek kişilik toplam 3 yatak mevcut olup, ilave yatak ile 4’er kişiye çıkartılabilmektedir.

Her odada duş- wc olup, 24 saat sıcak su,mini bar-Telefon, klima, kablosuz internet, saç kurutma makinesi, tv ve oda servisi bulunmaktadır kılimalarımız MITSUBISHI-yatalarımız YATAŞ lavabo bataryalar ARTEMA-VİTRA-neverisim havlu ÖZDİLEK bilinen ve kaliteli malzeme kullanılmıştır
TelefonTelevizyonİnternetMinibarFön Makinası
Oda ServisiUydu AntenOtoparkTerasRoom Service
KlimaRestaurant
İŞLETMEMİZ BUTİK OTEL & RESTAURANT OLUP, EZGİ KONAKLARI OLARAK ÜÇ KONAKTA FALİYETİNE DEVAM ETMEKTEDİR.

FİYATLAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Odalar1 kişilik2 kişilik3 kişilikSuiteApart
Adet 2 kişilik oda 3 kişilik oda
Fiyat (Sezon)
Fiyat (Sezon Dışı)

FOTOĞRAFLAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
yeşil ırmak cephesinden konağımızın görünüşü konağımızın avluya bakan cephesi Restorant ve cafe bölümünden görünüş
(yeşil ırmak görüntülü restorantımız) Surdibi konağımız SUR DİBİ KONAGIMIZ
Haziranlar konağı Kral kaya mezarları gece görünüşü Surdibi konağımız

OSMANLI KONAĞI- SUR DİBİ KONAGIMIZ VE SELÇUKLU KONAĞIMIZ OLMAK ÜZERE 3 ADET KONAĞIMIZDA BUTİK OTEL HİZMETİ VERMEKTEDİR.


REZERVASYON
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM

 

Rezervasyon Öntalep Formu

Aşağıdaki bilgileri işletmemize iletiniz. Mevcut şartlar doğrultusunda belirtmiş olduğunuz telefonlardan size ulaşacağız.

Adı Soyadı
Şehir
Ülke
MobilTel
&E-posta
Giriş Tarihi
Ayrılış Tarihi
Odalar1 kişilik2 kişilik3 kişilikSuiteApart
Adet
Yetişkin Adet
Çocuk Adet

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYAYI YAŞAMANIZ İÇİN EZGİ KONAKLARI 3 KONAKLA AMASYA'DAKİ EVİNİZ


ÇEVRE
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Kaleler:
Amasya Kalesi
Sehri savunmak için en elverisli yer olan Harsena Dagi üzerinde kurulmustur. Kale içi kesme tas, sur duvarlari moloz tastan yapilmis olup sekiz savunma kademesine sahiptir. Erken Tunç Çagi'ndan (M.Ö. 3200) itibaren Osmanli sonuna kadar savunma amaçli kullanilmistir.

Kaleköy Kalesi
Amasya-Tokat Karayolu'nun 24. km'sinden kuzeye ayrilan stabilize yolun 4.km'sinde bulunan Kaleköyü'nün kuzeyindeki kayalik alan üzerinde bulunmaktadir.
Roma Dönemi'nde bölgeden geçen kervan yolunun güvenligini saglamak amaciyla insa edilmistir.

Gökçeli Kalesi
Amasya Göynücek Ilçesi'nin 8 km kuzeybatisinda, Gökçeli Köyü'nün yaklasik bir km. kuzeydogusundaki kayalik üzerinde, Çekerek Vadisi'ne hakim bir mevkiide yer almaktadir. Romalilar döneminde garnizon olarak kullanilmistir.

Barakli Kalesi
Tasova Ilçesi Özbarakli Beldesi'nin güneyinde, yaklasik 2 km uzakliktadir. Romalilar döneminde, bölgeden geçen kervan yolunun güvenligini saglamak üzere insa edilmistir.

Ören YerleriKral Kaya Mezarlari ve Kizlar Sarayi
Helenistik Dönemde, Harsena Dagi' nin güney eteklerindeki kalker kayalara oyularak, anitsal boyutta mezar odasi olarak yapilmistir. Antik Çag yazari Strabon, mezarlarin krallara ait oldugunu belirtmektedir. Bu ören yeri içerisinde 15.yy. Osmanli Dönemi'ne ait iki adet özel hamam yer almaktadir.

Aynali Magara
Ziyaret Beldesi yolu üzerinde, Helenistik Dönem'e ait olup en iyi islenmis ve tamamlanmis anitsal kaya mezaridir. Içerisinde mezar odasi ve tavandan zemine kadar; kahverengi ve kirmizi boya ile yapilmis Hz Meryem ve On Iki Havari tasvirlerinden olusan Bizans Dönemi duvar resimleri bulunmaktadir. Yesilirmak vadisi içerisinde 25 civarinda kaya mezari bulunmaktadir.

Ferhat Su Kanali
Geç Hellenistik - Erken Roma dönemine aittir. Antik Amasya Kenti'nin su ihtiyacini karsilamak üzere yapilmistir. Kayalar oyulup tüneller açilarak, yer yer duvar seklinde tonozlu bir biçimde arazi egimine göre, su terazisi sistemine uygun olarak yapilmistir. Bu durumuyla ünlü "Ferhat ile Sirin Efsanesi"'ne konu edilmis olup, halk arasinda "Ferhat Su Kanali" olarak bilinmektedir.
Kanalin Ferhatarasi Mevkii'nde, karayoluna paralel olarak yaklasik 2 km.uzunlugundaki bölümü görsel olarak izlenebilmektedir.

Yassiçal Sunagi
Yassiçal Beldesi'nin 3 km. güney batisinda, Erbaa-Horoztepe'den Zela (Zile) Kenti'ne uzanan Antik Roma Yolu üzerinde yer almaktadir.
Geç Helenistik-Erken Roma dönemlerinde dini törenlerin yapildigi kutsal alandir. Etrafi "Temenna Duvari" ile çevrili olup ortasinda "Altar" (sunak) bulunmaktadir. Ancak günümüzde sadece yikik çevre duvarlarini görmek mümkündür. Halk arasinda "Büyük Evliya Tepesi" olarak anilmaktadir.


MedreselerGök Medrese
Amasya Valisi Seyfettin Torumtay tarafindan 1267 yilinda yaptirilmistir. Cami, türbe ve medrese fonksiyonlu tipik Selçuklu eseridir. Kümbet üzeri mavi (turkuaz) çinilerle süslendigi için külliyeye Gök Medrese adi verilmistir.

Haliliye Medresesi
Gümüshaciköy Ilçesi, Gümüs Beldesi'nde yer almaktadir. Çelebi Sultan Mahmed' in Gümüs Madeni Emirligi'ne tayin ettigi Halil Pasa tarafindan 1415 yilinda yaptirilmistir. Dikdörtgen avlunun etrafini ahsap ve sivri kemerli, düz tavanli revaklar çevirmekte olup, arka kisimlarda medrese odalari ve dershaneler siralanmaktadir.

Çelebi Mehmed Medresesi ve Saat Kulesi
Merzifon Ilçesinde bulunmaktadir. Yildirim Bayezid'in oglu Çelebi Mehmed tarafindan 1414 yilinda yaptirilmistir.
Selçuklu Medrese mimarisinde oldugu gibi dört eyvanli ve kare plânli olarak yaptirilmistir. Giris kapisi üzerinde yer alan Saat Kulesi ise Amasya Mutasarrifi Ziya Pasa tarafindan 1865 yilinda ilave ettirilmistir.

Küçük Aga Medresesi
Samlar-Ayas Aga Caminin bitisiginde, Danismendlilerden Melik Gazi tarafindan ilk defa cami, mektep ve medreseden olusan küçük bir külliye olarak yapilmis, yikilinca 1495 yilinda II. Beyazid'in Kapu Agasi Hüseyin Aga tarafindan onarilmistir.

Büyük Aga Medresesi
Sultan II. Bayezid'in Kapi Agasi Hüseyin Aga tarafindan 1488 yilinda yaptirilmistir. Selçuklu mezar anitlarinda görülen sekizgen plân semasi, ilk defa bu medresede uygulanmistir.


CamilerFethiye Camii
Fethiye Mahallesi'nde yer almaktadir. Kilise iken Danismendli Fetih Gazi 1116 yilinda camiye çevirtmis. Degisik dönemlerde tamir görmüs olan yapiya 1883 yilinda (Incezade) Haci Mehmet Arif tarafindan minare ilave edilmis, 1939 depreminden sonra yeniden onarilmistir.

Burmali Minare Camii
Dere Mahallesi'nde yer almaktadir. Selçuklu Sultani II Giyasettin Keyhüsrev zamaninda, Vezir Ferruh ve kardesi Haznedar Yusuf tarafindan (1237-1247) tarihleri arasinda yaptirilmistir. 1590 da deprem ile, 1602 de yangin sonunda hasar gören bina onarim görmüs, daha önce ahsap olan minare burmali olarak yapilmistir.
Ahsap minberi kitabeli olup Mahkeme Camii olarak da bilinmektedir.

Çilehane Camii
Sofular Mahallesi'nde, Pirler Parki karsisindadir. Yakup Pasa tarafindan 1413 yilinda yaptirilmis olup mescit, türbe ve çile hücrelerinden olusmakta olan bir Halveti Tekkesi'dir.

Gümüslü Camii
Gümüslü Mahallesi'nde olup ilk defa Gümüslüzade Taceddin Mahmut Çelebi tarafindan 1326 yilinda yaptirilmistir.
Kare plân semasina sahip olan eser, ahsap kubbe ile örtülüdür.

Bayezid Pasa Camii
Kunç Köprü' nün kuzey dogusundadir. Çelebi Mehmed devrinde, Amasya Valisi Bayezid Pasa tarafindan 1414 yilinda yaptirilmistir.
Ters T plan semasina sahip zaviyeli camilerdendir. Son cemaat mahalini çevreleyen mermer üzerindeki geometrik süslemeler, dikkat çekici özelikleri arasinda yer almaktadir.

Yörgüç Pasa Camii
Gökmedrese Mahallesi'ndedir. Sultan II. Murad'in vezirlerinden Atabey Abdullah Oglu Yörgüç Pasa tarafindan 1428 yilinda yaptirilmistir.
Ters T plan tipinde olan eserin, dis duvarlari kesme tastandir. Giris cephesi kemerlerinde kirmizi ve beyaz mermer geçmeler yapinin görünümüne ayri bir güzellik katmistir.

II. Bayezid Külliyesi
Sultan II. Bayezid adina 1486'da Amasya Valisi Sehzade Ahmet tarafindan; cami, medrese, imaret, türbe, sadirvan ve çesmeden ibaret külliye olarak yapilmistir. 15.yüzyilin son çeyreginde yan mekanli camii mimarisinin gelismis bir örnegidir.Yapinin kuzeyinde alti adet sütunun tasidigi kemerler üzerine bes kubbeli son cemaat yeri ve içeride ise mihrap ekseni üzerinde büyük ve genis bir kemer açikligi ile birbirine baglanmis arka arkaya iki kubbeyle örtülü dikdörtgen bir mekan ve buraya açilan üçer kubbeli yan mekanlardan ibarettir.
Mihrap, minber ve taç kapisi genel olarak sade olup beyaz mermerden özenli biçimde yapilmistir. Ihtisamli taç kapisi, kitabesi, silmeleri, statikleri ile zarif ve özenlidir. Ayrica ahsap pencere kanatlari, 15. y.y. ahsap kündekari tekniginin en güzel örneklerindendir.
Caminin batisinda, (U) planli revakli açik avlulu, onsekiz hücreden ibaret medrese yer almaktadir.
Yapi günümüzde Il Halk kütüphanesi olarak kullanilmaktadir.
Caminin dogusunda, (L) plânli imaret yapisi bulunmaktadir. Bugün, esas fonksiyonuna uygun olarak Amasya Valiligi Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi'nin asevi olarak faaliyet göstermektedir.
Her iki minare hizasinda bulunan yasli çinar agaçlarinin külliye ile yasit oldugu tahmin edilmektedir.

Mehmet Pasa Camii
Mehmet Pasa Mahallesi'nde Pirinççi Caddesi üzerindedir.
Kitabesine göre, Sultan II. Bayezid'in vezirlerinden Hizir Pasa Oglu Mehmet Pasa tarafindan 1485 yilinda yaptirilmistir.
Caminin sade mimarisinin aksine mermerden çok sanatli biçimde islenmis minberi mermer islemeciliginin seçkin örneklerindendir.
Caminin ahsap kapi kanatlari halen Amasya Müzesi'nde teshir edilmektedir.

Samlar (Ayas Aga) Camii
Samlar Mahallesinde bulunmaktadir. Sultan II. Bayezid'in Kapi Agasi Ayas Aga tarafindan 1495 yilinda yaptirilmistir. Kare planda ve tek kubbeli olan caminin beden duvarlari moloz tastan örülmüstür. Cami avlusunu üç taraftan medrese odalari çevirmektedir.

Hatuniye Camii
Hatuniye Mahallesinde bulunmaktadir. Sultan II. Bayezid'in hanimi ve Sehzade Ahmet'in annesi Bülbül Hatun tarafindan 1510 yilinda yaptirilmistir.

Sirvanli (Azeriler) Camii
Bayezid Pasa Mahallesi'ndedir. Karabagli Seyh Haci Mahmut Efendi tarafindan Azerbaycan'in Sirvan kentinden toplanan yardimlarla 1876 yilinda baslanmis ve 1895 te bitirilmistir.

Kara Mustafa Pasa Camii
Merzifon ilçesinin Gazi Mahbup Mahallesi'ndedir.1666 tarihinde yapilmistir.


ULAŞIM
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
AMASYA MERKEZ İSTASYON KÖPRÜNÜN BAŞINDA ÇEVRE YOLUNDAN MİĞROSDAN SAĞA DÖNÜNCE 150 METRE SONRA MERKEZDE
Amasya
Bu sayfa 16287 kere ziyaret edilmiştir.